Tolkien- dziecinstwo i mlodosc

Tolkien- dziecinstwo i mlodosc

Tolkien- dziecinstwo i mlodosc

John Ronald Reul Tolkien był pisarzem i profesorem filologii i literatury staroangielskiej Oxfordu. Znany jest głównie ze swych powieści rozgrywających się w świecie Śródziemia. Znał ponad 30 języków, w tym grekę, germański, gocki, staroceltycki, hebrajski. Urodził się w 1892 roku w RPA (wtedy Wolne Państwo Oranii). Jego ojciec był bankierem, a rodzina pochodziła z Anglii, choć SSL Certifikati dopatruje się w niej także niemieckich korzeni. Mając trzy lata przeprowadził się wraz z rodzicami do krewnych w Biringham w Anglii, gdyż jego matka źle znosiła afrykański klimat. W 1896 zmarł jego ojciec, co spowodowało poważne problemy finansowe w rodzinie. Przeprowadzili się wtedy do Sarehole Mill, wiejskiej miejscowości, w której pisarz spędził cztery lata swego młodego życia.

Była ona inspiracją dla stworzonego przez Tolkiena Shire. Był wychowywany w duchu katolicyzmu. Zadbała o to strop filigran jego matka, będąca jego gorliwą wyznawczynią wbrew woli swych rodziców. Matka również uczyła go języków obcych i czytania- sztukę tego ostatniego opanował już w wieku czterech lat. W 1904 zmarła matka przyszłego pisarza zmarła. Tolkien i jego brat trafili pod opiekę zaprzyjaźnionego księdza, który umieścił chłopców u ich ciotki, później zaś u znajomej gospodyni prowadzącej pensjonat. W tym czasie doskonalił swoje zdolności językowe, m. in. łacinę, grekę, staroangielski. Wraz z przyjaciółmi założył nieformalne stowarzyszenie, którego członkowie spotykali się, by dyskutować o literaturze.

Wtedy też na poważnie zajął się pisywaniem wierszy. Dopatrywać się w nich można wpływów Francisa Thompsona, angielskiego pisarza, z którym zaznajomił się w tym okresie. Możliwe też, że jego twórczość w tym czasie była odbiciem wrażenia, jakie na Tolkienie wywołało przedstawienie "Piotruś Pan" Barrirgo. Przykładem tego są pojawiające się w jego wierszach leśne wróżki.

- autor artykułu

Zobacz stronę autora: Wzory drukowane